top of page

Człowiek ma wyobraźnię po to, by zrekompensować sobie to, czego nie ma

Często nie da się fizycznie wydostać z sytuacji, która wywołuje nasz niepokój. Korzystając z odprężających i przyjemnych wyobrażeń, można jednak "uciec" od niej mentalnie (psychicznie). W wyobraźni możemy stworzyć sobie bezpieczne "miejsce", które pozwoli nam się odprężyć i zrelaksować, pomimo trudnej sytuacji.

 

Autoterapeutyczne wykorzystanie wyobraźni...


Wizualizację i korzystanie z wyobraźni możemy uznać za pierwszy etap w procesie planowania i wprowadzania w życie nowych, konstruktywnych rozwiązań. Jest to zatem terapeutyczne lub autoterapeutyczne wykorzystanie wyobraźni, które nie ma nic wspólnego, z "programowaniem się" poprzez wyobrażenia do osiągania sukcesów zawodowych i/lub prywatnych. Te dwa sposoby wykorzystania wyobraźni są często mylnie wrzucane razem do "jednego worka" i traktowane przez to z dużą dozą rezerwy i sceptycyzmu.


Wypróbuj


Przeczytaj poniższą wizualizację i zastanów się, jak ten symboliczny obraz może pomóc Ci obniżyć Twój lęk i towarzyszące mu napięcie:


Wyobraź sobie, że spacerujesz brzegiem morza. Jest piękny, słoneczny dzień, a niebo zupełnie bezchmurne . Woda ma piękny, lazurowy kolor. Wokół czuć cudowny zapach morza. Promienie słoneczne muskają Twoje ciało, dając Ci przyjemne odczucie ciepła. Słyszysz cichy szum fal, które delikatnie obmywają Ci stopy. Wyobraź sobie, że te natrętne myśli, które powodują Twój lęk i niepokój, są jak te fale - przychodzą i odchodzą. Każda kolejna fala, to jedna natrętna myśl - przychodzi i odchodzi... Obserwujesz te myśli z dystansem, nie utożsamiasz się z nimi, one po prostu, jak fala przychodzą i odchodzą... Ty pozostajesz spokojny(-a)i zrelaksowany(-a)...


Dobre praktyki


Poszukaj i wybierz co najmniej jedną, najbardziej pomocną dla Ciebie wizualizację. Ważne, aby "obraz" był dospawany do Twojego doświadczenia. Nie każdy będzie czuł się bezpiecznie akurat na plaży, bo być może to miejsce kojarzy mu się z jakimś trudnym lub traumatycznym wydarzeniem. To jest tylko przykład, jedna z tysięcy możliwości. Dopóki nie nabierzesz wprawy w wizualizowaniu, możesz wybrać sobie jakiś przedmiot, który będzie symbolem Twojego wyobrażenia (plaża może kojarzyć Ci się z muszelką, którą przywiozłeś(-aś) znad morza). Połóż ten przedmiot w widocznym miejscu, aby pomógł Ci przywołać wizualizację, wtedy kiedy będziesz tego potrzebował(-a).


Z czasem warto żebyś stworzył(-a) swoje własne obrazy i wyobrażenia, będą one znacznie skuteczniejsze, niż te zapożyczone.

Zastanów się jakie miejsca, obrazy, zapachy, dźwięki kojarzą Ci się z bezpieczeństwem i spokojem... Postaraj się wychwycić, jak najwięcej szczegółów, po to, by obraz był pełny i wyrazisty. Wracaj do nich, zawsze wtedy, gdy czujesz potrzebę odprężenia i relaksu...


Niech spokój będzie z Tobą...


Żeby dowiedzieć się więcej, pobierz za darmo mini poradnik: "5 skutecznych sposobów na obniżenie poziomu lęku..."

5_skutecznych_sposobów
.pdf
Download PDF • 2.74MB


52 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page